KYÖD Gezginleri

Kurullar

KYÖD Gezginleri 2019 yılında Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’ne (KYÖD) bağlı bir grup olarak oluşturulur. KYÖD Gezginleri grubunun fikir ve sorumluluk hakkı 15. Dönem Yönetim Kurulu Üyelerinden Vural Atılgan ile Akın Turan’a aittir. Etkinliklerin mali işler sorumluluğunu Akın Turan, organizasyon işlerini Vural Atılgan, kamuoyuna duyurulmasını ise Ayşe Özgür üstlenir. Grubun kurulma amacı kültürel kazanımlar elde etmek ve buradan gelecek maddi kazanımları derneğin amaçları çerçevesinde -ihtiyaca göre- kullanmaktır.

Grup, bir tur şirketi ile anlaşarak her biri günübirlik olmak üzere -bugüne kadar- toplam dört gezi gerçekleştirir. Bunlardan ilki 18 Aralık 2019’da yapılan Bolu Yedigöller gezisidir. Daha sonra Abant, Ankara ve İznik’e gidilir. Yapılan her tur öncesi Ayşe Özgür tarafından üyelere gerek mesaj, gerek WhatsApp, gerekse KYÖD’ün sosyal medya kanalları üzerinden duyuru gerçekleştirilir, bir otobüs dolusu sayıya ulaşıldığında ise gezginlerin biletleri kesilerek yola çıkmak için hazırlıklar yapılır. Yolculuk esnasında yol üzerindeki önemli güzergahlarda mola verilir, hem buralarda hem de varış noktalarında anı biriktirmek adına fotoğraflar çektirilir. Bu fotoğraflar açılan bir KYÖD Gezginleri WhatsApp grubu üzerinden çeken kişilerden toparlanarak katılımcıların sayısına göre CD’ye dönüştürülür ve kendilerine ulaştırılır.

2020’de İstanbul’da Boğaz ve Haliç turu planlaması yapan grup, aynı yıl Covid-19 Pandemisi ilan edilmesiyle birlikte iptal etme kararı alır. 2023 yılı itibarıyla hala aktif geziler düzenlenmemektedir. Ancak KYÖD’ün bu kapsamda hareketliliği devam etmektedir.

Not: KYÖD Gezginleri hakkında elinizde evrak, resim vb. varsa kyod.arsiv2021@gmail.com adresine göndererek arşive katkıda bulunmanızı rica ederiz…

Uğur Saral

KYÖD Başkanı