KYÖD Spor Kulübü

Kurullar

14.05.1990 tarihinde kurulan İzmit merkezli Gübretaş Spor Kulübü, 10.10.2002’de gerçekleştirdiği Genel Kurul Toplantısı sonucunda kulüp adını değiştirmek üzere Spor Kulüpleri Tescil Yönetmeliği’ne devir ve isim değişikliği için müracaat eder. 10.05.2003’te Gübretaş Spor Kulübü’nün devrini Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) alır ve ismi KYÖD Spor Kulübü olarak değiştirilir. Ayrıca Gübretaş Spor’un yeşil ve beyaz olan forma rengi, kulübün KYÖD Spor’a geçmesiyle birlikte aynı yıl içerisinde mavi, beyaz ve kırımızı olarak belirlenir.

Kulübün kurucu Başkanı Hasan Ömer Gültekin, Teknik Direktörü Kenan Açıkgöz, Sekreteri Sadık Bamaç, Saymanı Mehmet Söyler ve diğer üyeleri Reşat Keçeci, Serpil Sarper, Hakan Atmaca’dır. 17 üye ile çalışmalarına başlayan kulübün idari yapısını başkan, kol başkanları, genel sekreter, sayman, sağlık personeli, tesis malzeme yöneticisi, direktör, genel kaptan ve teknik yöneticiler oluşturur.

Çizgisini disiplinli ve ahlaklı sporcular yetiştirmek üzerine kuran kulüp, bu niteliklere sahip futbolcularını -kimi zaman kısa kimi zaman uzun ömürlü olan- çeşitli spor dallarında yarışmalara teşvik ederek ve destekleyerek Türkiye futboluna kazandırmayı amaçlar. Kurulduğu ilk yıllarda sadece “yıldız” ve “minik takım” liglerinde oynayan kulüp, zaman içerisinde birbirinden farklı branşlarda ve yaş gruplarında liglere girmeye ve dereceler elde etmeye başlar. Kulübün günümüzde ana yatırımı futbol ve voleybola dair olsa da kimi dönemlerde basketbol, yüzme, atletizm, jimnastik, briç, masa tenisi, badminton, izcilik, satranç, buz pateni gibi sporlarla da ilgilenilir. Kulübe eklenen veya çıkarılan branşlar şöyledir:

 • 23.01.2013 tarihinde 02 sayılı komisyon kararı ve 410 sayılı valilik oluru ile faal olmayan masa tenisi, izcilik, basketbol ve badminton branşları kapatılır.
 • 01.07.2014 tarihinde 4434 sayılı valilik oluru ile faal olmayan yüzme ve buz pateni branşları kapatılır.
 • 13.02.2015’te 726 sayılı valilik oluru ile spor kulübü bünyesine jimnastik eklenir.
 • 16.02.2015’te de 980 sayılı valilik oluru ile spor kulübü bünyesine voleybol eklenir.
Kulübün 2023 itibarıyla faal olan spor dalları futbol ve voleyboldur. Kulübün kendisine ait tesisi bulunmamakla birlikte kiralanan sahalarda sporcuların ihtiyaçları karşılanır. Bu sahalar, geçmişte pek çok kez değişmekle birlikte 2023 itibarıyla Orduevi’nde bulunan Seka Çim Halı Saha ve Tütünçiftlik’te konumlanan Şengüler Çim Halı Saha’dır.

Kulüp, gerçekleşen her maç sonrası, sporcularının motivasyonunu artırmak amacıyla penaltı yarışlar ve ödül törenleri düzenler. Heyecanlarını atmaları ve rahatlamaları içinse gezi, piknik, kamp gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirir. Gerek iç gerekse dış yerlerde düzenlenen turnuvalarda dereceye giren takımlar bilgisayar, bisiklet, altın gibi hediyelerle ödüllendirilir. Alınan tüm sponsor destekleri sporcuların başarısı ve motivasyonu için kullanılır. Kulübün 2023 yılı itibarıyla elde ettiği başarılar baz alındığında 80 küsur şampiyonluk elde ettiği, bunların 70 küsurunun lig şampiyonluğu, diğerlerinin ise turnuva şampiyonluğu olduğu görülür. Kulübün başarılarının bir kısmı şu şekildedir:

 • Kulüp kurulduğu 2002-2004 yıllarını kapsayan süreçte Mini Takım Şampiyonluğu,
 • 2003-2004’te Kocaeli Minikler Futbol Lig Şampiyonluğu,
 • 2004-2005’te Aycan Atak Turnuvası Şampiyonluğu, Minikler Kocaeli 2. Lig Şampiyonluğu ve Yıldızlar Kocaeli Şampiyonluğu,
 • 2005-2006’da Mini-minikler Türkiye 2. Lig Şampiyonluğu ve A Genç Kocaeli Şampiyonluğu,
 • 2006-2007’de B Genç Şampiyonluğu ve C Genç Şampiyonluğu,
 • 2007-2008’de U-13 Kocaeli Şampiyonluğu ve U-14 Kocaeli Şampiyonluğu,
 • 2008-2009’da U-15 Kocaeli Şampiyonluğu, Kuşadası Turnuvası Centilmenlik Kupası ve B Genç Kocaeli Şampiyonluğu,
 • 2009-2010’da U-14 Kocaeli Şampiyonluğu,
 • 2011-2012’de Uluslararası Antalya-Manavgat Futbol Turnuvası Şampiyonluğu, Voleybol Turnuvası Şampiyonluğu ve Uluslararası Kuşadası Turnuvası Şampiyonluğu,
 • 2014-2015’de 6. Uluslararası Vodafone Futbol Tunuvası Centinmenlik Kupası, U-11 Ligi Şampiyonluğu ve Veteranlar Turnuvası Şampiyonluğu elde eder.
Devam eden yarışmalar ve turnuvalar, kulüp başarısının gün geçtikçe katlanmasını sağlar. Başarılı, iyi yetiştirilmiş sporcular geçmişte pek çok kez profesyonel liglere, amatör kümelerde en iyi takımlara ve Fenerbahçe, Galatasaray, Kocaeli Spor gibi süper lig takımlara tasfiye olmuştur. Mevcut sporcular ise yılın her dönemi istikrarlı bir şekilde düzenlenen Antalya Uluslararası Futbol Turnuvası’na katılmaya ve futbolda A’dan F’ye yani 8 yaşından 18 yaşına kadar olacak şekilde gruplara ayrılarak liglerde boy göstermeye devam etmektedir.

Not: KYÖD Spor hakkında elinizde evrak, resim vb. varsa kyod.arsiv2021@gmail.com adresine göndererek arşive katkıda bulunmanızı rica ederiz…

Uğur Saral

KYÖD Başkanı