KYÖD Yardım Gönüllüleri

Kurullar

KYÖD Yardım Gönüllüleri, 2010 yılında Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin (KYÖD) çatısı altında kurulur. Kadrosu çoğunlukla KYÖD başkanlarının ve üyelerinin eşlerinden oluşur. Kurucu üyeleri Nalan Kayalı önderliğinde Nilüfer Uluocak, Meltem Yılmaz, Nilgün Zeytinci, Hülya Soykal, Şengül Çokuysal, Tina Çeşmeci, Meral Tanta, Tülay Yılmaz ve Nesrin Sonugelen’dir.

KYÖD Yardım Gönüllüleri’nin kuruluş amacı, başka bir şehre üniversite okumaya gitmiş Kocaelili öğrencilere ya da başka bir şehirden Kocaeli Üniversitesi’ne okumak için gelmiş öğrencilere eğitim hayatlarında burs vermek, ev ve iş bulmalarına destek olmaktır. KYÖD Yardım Gönüllüleri, zaman içerisinde yardımların boyutlarını genişleterek nihai amacının yanı sıra, maddi durumu kötü olan ailelere, öğrencilere ve köy okullarına da çeşitli yardımlarda bulunmaya başlar.

KYÖD Yardım Gönüllüleri, KYÖD bütçesine yük olmadan kendi imkanları ve sosyal çevreleri yoluyla gelir getirecek kaynaklar yaratır. Bu kaynakları kimi zaman düzenlenen yurt içi ve yurt dışı geziler kimi zamanda KYÖD Lokali’nde gerçekleştirilen gece ve balolar yoluyla oluşturur. Etkinliklerden elde edilen gelirler ile erzak, temizlik malzemesi, kıyafet, yakacak, ev eşyası, okul araç ve gereçleri ve diğer ihtiyaç malzemeleri temin edilerek yardıma ihtiyacı olan veya yardım talebinde bulunan kişi ve kurumlara ulaştırılır. KYÖD Yardım Gönüllüleri’nin çalışmalarının birkaçı şöyledir:

  • 2012-2014 yılları arasını kapsayan süreçte Kocaeli ili sınırları içerisinde bulunan Mehmet Akif İlköğretim Okulu, İlimtepe İlköğretim Okulu, Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu, Kandıra Kocakaymaz Yunus Emre İlköğretim Okulu ve Üstün Zekalılar Bilim ve Sanat Merkezi’ne ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli okul malzemesi desteği sağlanır.
  • 2013 yılında KYÖD üyelerinin ihtiyaç fazlası kıyafetlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için KYÖD Toplantı Odası’nda mağaza benzeri bir ortam yaratılır ve kıyafet ihtiyacı olan Kocaelililer, beğendikleri kıyafetleri kurulan paravanlar arkasında deneyerek ücretsiz bir şekilde alma imkanı bulur. Muş’tan gelen bir talep üzerine kıyafetlerin bir kısmı oradaki ihtiyaç sahiplerine de ulaştırılır. 
  • 2013’te KYÖD Yardım Gönüllüleri ekibi içerisinde yer alan Şeyda Bilgisu Erken’in tespit ve bildirisi üzerine işitme engeli bulunan bir kız çocuğu için yardım toplanarak işitme cihazı alması sağlanır.
  • KYÖD Yardım Gönüllüleri, bir dönem Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği mutfağında çalışan personellerin maddi yetersizliği sebebiyle yaşadığı sıkıntılı anlara da tanık olur ve kendilerine iletilen talep doğrultusunda ev eşyası, yakacak ve maddi birtakım ihtiyaçlarını karşılar. 
  • Kurulduğu günden bu yana bu ve bu gibi pek çok yardımda bulunan KYÖD Yardım Gönüllüleri’nin gerçekleştirdiği en yakın tarihli çalışma ise 6 Şubat 2023 depremlerinde mağduriyet yaşayan aileler ve insanlara özel olarak hazırladığı kolileri ulaştırmaktır.


Not: KYÖD Yardım Gönüllüleri hakkında elinizde evrak, resim vb. varsa kyod.arsiv2021@gmail.com adresine göndererek arşive katkıda bulunmanızı rica ederiz…

Uğur Saral

KYÖD Başkanı