“AVRASYA YOLU’NDA YÜRÜYÜŞ’ PROJE TANITIMI
“AVRASYA YOLU’NDA YÜRÜYÜŞ’ PROJE TANITIMI

KYÖD YÖNETİMİ BASIN METNİ : KYÖD YÖNETİMİ “AVRASYA YOLU’NDA YÜRÜYÜŞ’ PROJE TANITIMI İÇİN BİR BASIN DUYURUSU YAYINLADI

16 Eylül 2019 tarihinde saat 18:00 de İzmit Belediyesi ve Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin ortak etkinliği olarak Avrasya Yolu Tanıtımı toplantısına katılımınızı bekleriz. Hoşgörü Yolu'nun kent ve ülke turizmine kazandırılması ve bu kültür rotasının tanıtılması amacıyla Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği olarak 3 yıllık çalışmamız Kentimiz için önemli değerler oluşturmaktadır.  Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje kapsamında 4-20 Eylül 2019 tarihleri arasında Avrasya Yolu yürüyüş rotasının Türkiye bölümünde yer alan il ve ilçe merkezlerinde Road Show adında tanırım etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu hedefe ancak; tarih ve kültür meraklıları, yine dağcı, doğa ve fotoğraf severleriyle ortak çalışmalarla ulaşılması hedeflenmektedir.  Hoşgörü Yolu üzerindeki parkurlarda; tarih, dağ, doğa ve fotoğraf severlerle birlikte, toplu olarak yürüyüşler düzenleyerek doğaseverlerin dikkatini bu bölgeye çekilebilir…

----------------------------------------------

BASIN METNİ

KYÖD ve İzmit Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü, kentimiz için önemli Kültürel ve Turizm değeri olan Hoşgörü Yolu Projesi, Uluslararası bir proje olan “Avrasya Yolunun” bir parçası oldu.

Türkiye’deki kültür rotalarının yapımı, bakım ve tanıtımından sorumlu olan Kültür Rotaları Derneği (KRD), Yunanistan’ın kuzeyi ile Balkanlar üzerinden Türkiye’yi İtalya’ya bağlayan sınır ötesi bir kültür rotası olan Avrasya Yolu’nun sertifikalandırılması için Avrupa Konseyi’ne başvurmaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan ve T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu Programı’nın 5. Dönemi kapsamında hibe almaya hak kazanan projelerden biri de ‘Avrasya Yolu’nda Yürüyüş’ projesi olmuştur. Başvuru sahibi Kültür Rotaları Derneği (KRD), bu projeyi İtalya’daki Avrupa Via Francigena Birliği (EAVF) ve Yunanistan’daki Çevrenin İzini Sür Derneği (TYE) ortaklığında yürütecektir. Projeye dahil olan iştirakçi kurumlar arasında Via Egnatia Vakfı (Hollanda), Sultanlar Yolu Vakfı (Hollanda), Bursa Nilüfer Belediyesi, İzmit Belediyesi, Edirne Belediyesi ile İtalya’daki Puglia Bölge Belediyesi bulunuyor. Nisan 2019’da başlayan ve bir yıl sürecek olan projede, ortak kurumlar, Avrasya Yolu olarak bilinen ve İtalya’nın Bari kentinden Antalya’nın Demre ilçesine kadar uzanan yeni bir yürüyüş güzergahının, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü tarafından tescil edilmesi için başvuruda bulunacaklar. Luxemburg’da bulunan bu enstitü, temalı uzun mesafe yürüyüş ve diğer kültür rotalarını ‘Avrupa Kültür Rotası’ olarak tescil etmekle yetkilendirilmiş bir Avrupa Konseyi organıdır. Sertifikalandırma işlemi gerçekleştiği takdirde, yaklaşık 5000 km’yi aşan uzunluğuyla Avrasya Yolu, Türkiye’nin ilk tescilli, Avrupa’nın ise en uzun mesafeli uluslararası kültür rotası olacaktır.

Hoşgörü Yolu'nun kent ve ülke turizmine kazandırılması ve bu kültür rotasının tanıtılması amacıyla Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği olarak 3 yıllık çalışmamız Kentimiz için önemli değerler oluşturmaktadır. 

Hoşgörü Yolu, Hoşgörü Fermanı'nın,  yayımlandığı (30 Nisan MS 311) tarihten sonra en kısa yol olan İzmit (Nicomedia), üzerinden İznik’e (Nikaia) ulaştırılan bir yoldur. Hoşgörü Yolu'nun toplam uzunluğu, yaklaşık 78  km'dir. GPS koordinatları çıkarılmıştır. Kentin tanıtımı adına, ekoturizm kapsamında ve kültür rotası olması dolayısıyla Hoşgörü Rotası uluslararası standartlarda işaretlenmiştir.. Hoşgörü Yolu, Türkiye Kültür Rotaları Derneği tarafından tescillenmiş ve Türkiye'de bulunan 21. Kültür Rotası kapsamına alınmıştır. Tanıtımlarımız sayesinde ulusal ve uluslararası düzeyde yürüyüşçüler Hoşgörü Yolunda yürüyüşler yapmışlar ve yapmaya devam etmektedir.

Hoşgörü Yolu, günümüzde kültürel ve doğal mirasın korunması  ve eko turizm potansiyelinin değerlendirilmesi, yerel ve özgün değerleri açısından zenginlikleri koruma ve işlevlendirilmesini amaçlanmaktadır.

İzmit-İznik arasındaki bölgede yerel halkın ekonomik-sosyal ilişkilerini konu alacak proje, yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmesi ile bölgesel kalkınma sağlanacaktır.

Hoşgörü Yolu projesinin amacı Kocaeli turizm alanında daha etkin tanıtılmasını sağlamak, Hoşgörü Yolu’nu bir kültür yolu olarak, ülkemize ve dünyaya kazandırmaktır.

 

Bu hedefe ancak; tarih ve kültür meraklıları, yine dağcı, doğa ve fotoğraf severleriyle ortak çalışmalarla ulaşılması hedeflenmektedir.  Hoşgörü Yolu üzerindeki parkurlarda; tarih, dağ, doğa ve fotoğraf severlerle birlikte, toplu olarak yürüyüşler düzenleyerek doğaseverlerin dikkatini bu bölgeye çekilebilir

Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje kapsamında 4-20 Eylül 2019 tarihleri arasında Avrasya Yolu yürüyüş rotasının Türkiye bölümünde yer alan il ve ilçe merkezlerinde Road Show adında tanırım etkinlikleri düzenlenmektedir.

16 Eylül 2019 tarihinde saat 18:00 de İzmit Belediyesi ve Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin ortak etkinliği olarak Avrasya Yolu Tanıtımı toplantısına katılımınızı bekleriz.