23 NİSAN 1920 TÜRK HALKININ EGEMENLİĞİNİ İLAN ETTİĞİ GÜNDÜR

23 NİSAN 1920 TÜRK HALKININ EGEMENLİĞİNİ İLAN ETTİĞİ GÜNDÜR

KYÖD Yönetim Kurulu 23 Nisan  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Bildirisidir.

Sevgili KYÖD lüler , Sevgili Kocaelililer

Bugün özgür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun temellerini atan Milli Meclisimizin açılışının 100. yılını kutluyoruz.
23 Nisan 1920; Saltanatın ülkeyi emperyalizme teslim ettiği koşullarda Türk milli kurtuluş hareketinin kendi devletini kurduğu ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği gündür.
Gönül isterdi ki bu çok özel ve anlamlı günü kendisine ve ülkemize yaraşır şekilde kutlayalım. Ancak ne yazık ki hem ülkemizi hem dünyayı etkisi altına alan bir başka düşmanla mücadele ediyoruz.
Düşman bu defa cepheden değil, gizli ve sinsice tüm insanlığı tehdit ediyor. Bu süreçte pek çok sağlık çalışanı üyemiz en ön safta cephede mücadelede, pek çok üyemiz ve hemşehrimiz de evlerinde işyerleri kapalı vaziyette sürece hasta olmayarak katkı sunuyor. Ve birçoğu da üretime devam ederek hem halkın ihtiyaçları hem de ekonominin çarklarının yürümesi için mücadele ediyorlar.
Bu süreç tamamlandığında salgın sonrası tüm ülkeler ve uluslar kuşkusuz ki yaşadıkları sistemi sorgulayacaklardır. Umud ederiz ki toplumlar arası dayanışma ve yeni bir işbirliğinin kapıları açılır ve ulusal egemenliğimizin temel taşları olan ve bizlerin geleceğini aydınlatan Halkçı ve Devletçi kamucu ilkeler insanlık için de bir çıkış yolu olacaktır.
Bu nedenle Milli Meclisin açılışının 100. Yılında yaşanan salgının yıkıcı etkilerine karşı, bugün Cumhuriyetin Değerlerine daha fazla sahip çıkmaya, her yurttaşımızı Atatürk İlke ve Devrimleri etrafında daha çok birleşmeye tüm ayrımcı ve ötekileştirici tutum ve davranışlardan uzak durarak bir olmaya davet ediyoruz.
Ülkemizin aydınlık geleceğine olan inancımızla Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ve TBBM nin açılışının 100. yıldönümünü kutlu olsun.
KYÖD Yönetim Kurulu