23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

 

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

KYÖD Yönetimi 23 NİSAN Mesajıdır

Cumhuriyet’ e doğru emin adımlarla giden yolun en önemli yapı taşı olan ve Ulusal Egemenliğimizi temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılışının 101 yılı  ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

İlk defa 21-22 Haziran 1919  da yazılan “Amasya Genelgesi”nde   geçen  “Ulusun bağımsızlığını yine ulusun kesin kararı ve direnişi kurtaracaktır.” İfadesiyle ortaya çıkan  ‘‘Ulusal Egemenlik‘‘  temeline dayalı ‘‘Halk Hükümeti‘‘  kurtuluşa olan inançla ve dualarla Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla yaşama geçirilmiştir. 

23 Nisan 1920 bağımsızlığımız ve demokrasi adına  bir dönüm noktasıdır. Çünkü parçalanmış ve teslim olmuş bir Osmanlı Devleti’nin ardından bitik ve harap durumdaki Anadolu topraklarında emperyalist güçlere karşı verilen mücadele ve bağımsızlığa doğru atılan her adım meclis çatısı altında alınan kararlarla atılmıştır.

Tüm dünyada insan olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde, Milli Bayramlarımız bizleri birbirimiz bağlayan ve vatandaşlık bilincimizi her daim güçlü tutan önemli ögelerdir. Stadyumlarda, okul bahçelerinde, caddelerde büyük coşkularla kutladığımız Milli Bayramlarımızı Covid-19 salgını nedeniyle aynı coşku ve minnet duygularıyla bayraklarla donattığımız balkonlarımızda kutluyoruz.

Tüm çocuklarımızın eşit eğitim, eşit hak, eşit sağlık hizmetine kavuşması  ve korkusuz daha aydınlık yarınlara umutla bakabilmeleri;  iş sömürüsünün, şiddetin, yoksulluğun ve çocuklara uygulanan tüm zorbalıkların son bulması  dileği ve umuduyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutlarız.

KYÖD Yönetim Kurulu