İSMAİL SAYMAZ ile KYÖD'de SÖYLEŞİ-“Kimsesizler Cumhuriyeti“
İSMAİL SAYMAZ ile KYÖD'de SÖYLEŞİ-“Kimsesizler Cumhuriyeti“

İSMAİL SAYMAZ KYÖD'de KİTABINI İMZALADI

İsmail Saymaz: "Türkiye Cumhuriyeti, 'kimsesizlerin kimsesi' olmalıdır."

VIDEO HABER (Tıklayınız)

İSMAİL SAYMAZ ile KYÖD'de bir SÖYLEŞİ Gerçekleşti. Gazeteci İsmail Saymaz gerçekleştirdiği söyleşide “Kimsesizler Cumhuriyeti“ isimli kitabını imzaladı. KYÖD salonunun tamamen dolduğu salonda söyleşi büyük ilgi gördü. Söyleşi sonunda, güncel ve farklı konularda sorular üzerine görüşlerini açıkladı.

Saymaz’ı Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) ve Makine Mühendisleri Odası Saymaz’ı ilimize davet etti. Saymaz, katıldığı söyleşi sonrası “Kimsesizler Cumhuriyeti” isimli kitabını imzaladı.

Saymaz,  "Atatürk’ün büstleri köpek gibi sürünecek diyen Kadir Mısırlıoğlu kadar konuşma hakkım olduğunu düşünüyorum. Bana kitap imzala ama söyleşide yer alma dediler. Ben “Kimsesizler Cumhuriyeti “ isimli kitabı Kocaeliliye anlatmak istedim.  Bana söyleşi yapma, kitabını imzala dediler. Bu salona kabul edilmemin ardından, saat 15:00’de söyleşi saati verdiler. Ben de kabul etmedim." dedi.

İsmail Saymaz, “Kimsesizler Cumhuriyeti” isimli kitabında Ne Anlatıyor?

Son 60 yılın, sözüm ona mütedeyyin kesimini kapsamlı şekilde anlatan, bu kesimin en kolay sığınak olan din olgusunu hangi şekillerde kullandığını tüm hatlarıyla açmış bir eser. Aladağ, Ensar Vakfı, Adıyaman'daki iki farklı dava ve Diyarbakır'da meydana gelen yurt olaylarını yazmış usta haberci. 

DP döneminde bir nebze özgürleşen tarikat ve cemaatlerin son 20 yıllık bantta nelere yol açtıklarını ve geleceğimizi, eğitim sistemimizi kimlere nasıl emanet etmiş olmayı zannettiğimizi vurgulamış.

İstatistikler, raporlar ve ifadeler şunu gösteriyor ki fukara ailenin biricik evladı bir hiç uğruna gençliğinin taze dallarını açamadan hayattan darbe yiyor. "Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk'ün dediği gibi, 'Şeyhler, dervişler, müritler mensuplar memleketi' değil, 'kimsesizlerin kimsesi' olmalıdır." Bir kimsesize kimse olabilmek umuduyla...

#ismailsaymaz #kimsesizlercumhuriyeti