KOCAELİ-AVRASYA YOLU ÇALIŞMALARI ÖN PROTOKOLÜ İMZALANDI
KOCAELİ-AVRASYA YOLU ÇALIŞMALARI ÖN PROTOKOLÜ İMZALANDI

İzmit Belediyesi, Kültür Rotaları Derneği ve KYÖD arasında yapılan “Kocaeli Hoşgörü Yolu Çalışmaları Protokolü” imza töreni yapıldı

İZMİT’İN YEREL DEĞERLERİ VE KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR PROJE OLACAK

Törende konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Öncelikle değerli dernek başkan ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Önemli bir proje ve tescillendiğinde de Türkiye’de bir ilk olacak. Bizde desteklemekten mutluluk duyduk. Kentimiz adına değerli bir çalışma. Başlangıç noktası İtalya ve buraya kadar uzanan bir yol olacak. İzmit’in yerel değerleri ve kültürünü geliştirmesi açısından önemli bir proje olacak. Her zaman söylediğim gibi tarih turizmi ülkelere ve şehirlere büyük açıda değer katmaktadır” şeklinde konuştu.

İMZA TÖRENİNDE GENİŞ AÇIKLAMAYI KYÖD BAŞKANI DİDEM TURAN YAPTI. KONUŞMASINDA ŞUNLARI SÖYLEDİ:

1.            HOŞGÖRÜ YOLU PROJESİ, “AVRASYA YOLUNUN” BİR PARÇASIDIR

 “KYÖD ve İzmit Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü, kentimiz için önemli Kültürel ve Turizm değeri olan Hoşgörü Yolu Projesi, Uluslararası bir proje olan “Avrasya Yolunun” bir parçası oldu. Türkiye’deki kültür rotalarının yapımı, bakım ve tanıtımından sorumlu olan Kültür Rotaları Derneği (KRD), Yunanistan’ın kuzeyi ile Balkanlar üzerinden Türkiye’yi İtalya’ya bağlayan sınır ötesi bir kültür rotası olan Avrasya Yolu’nun sertifikalandırılması için Avrupa Konseyi’ne başvurmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan ve T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu Programı’nın 5. Dönemi kapsamında hibe almaya hak kazanan projelerden biri de ‘Avrasya Yolu’nda Yürüyüş’ projesi olmuştur” dedi.

2.            YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHINI, AVRUPA KÜLTÜR ROTALARI ENSTİTÜSÜ’NÜN TESCİLİ İSTENECEK

“Başvuru sahibi Kültür Rotaları Derneği (KRD), bu projeyi İtalya’daki Avrupa Via Francigena Birliği (EAVF) ve Yunanistan’daki Çevrenin İzini Sür Derneği (TYE) ortaklığında yürütecektir. Projeye dahil olan iştirakçi kurumlar arasında Via Egnatia Vakfı (Hollanda), Sultanlar Yolu Vakfı (Hollanda), Bursa Nilüfer Belediyesi, İzmit Belediyesi, Edirne Belediyesi ile İtalya’daki Puglia Bölge Belediyesi bulunuyor. Nisan 2019’da başlayan ve bir yıl sürecek olan projede, ortak kurumlar, Avrasya Yolu olarak bilinen ve İtalya’nın Bari kentinden Antalya’nın Demre ilçesine kadar uzanan yeni bir yürüyüş güzergahının, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü tarafından tescil edilmesi için başvuruda bulunacaklar”

3.            TESCİL SONRASI 5000 KM’LİK AVRASYA YOLU, AVRUPA’NIN İSE EN UZUN MESAFELİ ULUSLARARASI KÜLTÜR ROTASI OLACAK

“Luxemburg’da bulunan bu enstitü, temalı uzun mesafe yürüyüş ve diğer kültür rotalarını “Avrupa Kültür Rotası’ olarak tescil etmekle yetkilendirilmiş bir Avrupa Konseyi organıdır. Sertifikalandırma işlemi gerçekleştiği takdirde, yaklaşık 5000 km’yi aşan uzunluğuyla Avrasya Yolu, Türkiye’nin ilk tescilli, Avrupa’nın ise en uzun mesafeli uluslararası kültür rotası olacaktır. Hoşgörü Yolu'nun kent ve ülke turizmine kazandırılması ve bu kültür rotasının tanıtılması amacıyla Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği olarak 3 yıllık çalışmamız kentimiz için önemli değerler oluşturmaktadır. Hoşgörü Yolu, Hoşgörü Fermanı'nın, yayımlandığı (30 Nisan MS 311) tarihten sonra en kısa yol olan İzmit (Nicomedia), üzerinden İznik’e (Nikaia) ulaştırılan bir yoldur”.

4.            HOŞGÖRÜ YOLU, TÜRKİYE'DE BULUNAN 21. KÜLTÜR ROTASI KAPSAMINA ALINMIŞTIR

“Hoşgörü Yolu'nun toplam uzunluğu, yaklaşık 78 km'dir. GPS koordinatları çıkarılmıştır” diyen Turan. “Kentin tanıtımı adına, ekoturizm kapsamında ve kültür rotası olması dolayısıyla Hoşgörü Rotası uluslararası standartlarda işaretlenmiştir. Hoşgörü Yolu, Türkiye Kültür Rotaları Derneği tarafından tescillenmiş ve Türkiye'de bulunan 21. Kültür Rotası kapsamına alınmıştır. Tanıtımlarımız sayesinde ulusal ve uluslararası düzeyde yürüyüşçüler Hoşgörü Yolu’nda yürüyüşler yapmışlar ve yapmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

5.            HOŞGÖRÜ YOLU İLE KOCAELİ TURİZMİ ETKİNLİK KAZANACAK

Turan konuşmasının devamında, “Hoşgörü Yolu, günümüzde kültürel ve doğal mirasın korunması ve eko turizm potansiyelinin değerlendirilmesi, yerel ve özgün değerleri açısından zenginlikleri koruma ve işlevlendirilmesini amaçlanmaktadır. İzmit-İznik arasındaki bölgede yerel halkın ekonomik-sosyal ilişkilerini konu alacak proje, yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmesi ile bölgesel kalkınma sağlanacaktır. Hoşgörü Yolu projesinin amacı Kocaeli turizm alanında daha etkin tanıtılmasını sağlamak, Hoşgörü Yolu’nu bir kültür yolu olarak, ülkemize ve dünyaya kazandırmaktır” dedi.

6.            DOĞASEVERLERİN DİKKATLERİ BU BÖLGE ÜZERİNDE TOPLANACAK

“Bu hedefe ancak; tarih ve kültür meraklıları, yine dağcı, doğa ve fotoğraf severleriyle ortak çalışmalarla ulaşılması hedeflenmektedir” sözlerini kullanan Turan konuşmasını, “Hoşgörü Yolu üzerindeki parkurlarda; tarih, dağ, doğa ve fotoğraf severlerle birlikte, toplu olarak yürüyüşler düzenleyerek doğaseverlerin dikkatini bu bölgeye çekilebilir. Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje kapsamında 4-20 Eylül 2019 tarihleri arasında Avrasya Yolu yürüyüş rotasının Türkiye bölümünde yer alan il ve ilçe merkezlerinde Road Show adında tanıtım etkinlikleri düzenlenecek” 

#hoşgörüyolu #avrasyayolundayürüyüş #roadshow #viaeurasia_avrasyayolu  #tolerance_way  #hiking  #avrasyayolu  #outdoorlife  #trekking  #doğayürüyüşü  #kampkartepe  #zayıflamakampkartepe  #izmit  #kocaeli  #murettebatkatilimprogrami  #hosgoruyolu_toleranceway  #viaeurasia_avrasyayolu  #izmitbelediyesi4  #cultureroutessociety  #kocaeliyuksekogrenimdernegi   #nicomedia  #nicea #iznik  #doğatutkunu  #doğayürüyüşü  #kamp  #kyöd  #kyod  #kocaeliüniversitesi  #tracking  #camp  #camping  #outdoor  #outdoorlife  #doğasever  #nature  #wild  #wildlife  #intothewild  #viaeurasiaculturalroute  #viaeurasia  #civilsocietydialogue  #cultureroutessociety  #traceyoureco  #viafrancigena  #AvrasyaYolu  #siviltoplumdiyalogu  #KulturRotalariDernegi