KYÖD İKİ BAŞKAN ADAYLI KONGREYE GİDİYOR
KYÖD İKİ BAŞKAN ADAYLI KONGREYE GİDİYOR

 


Röportaj: ÇAĞDAŞ KOCAELİ / Ayşe Aydın
ÇAĞDAŞ KOCAELİ

KYÖD OLAĞAN GENEL KURULU HEYECANLI GEÇECEK
KYÖD BAŞKANI DİDEM TURAN : " İki aday için centilmence bir süreç olmasını sürecin KYÖD’e yarar getirmesini, KYÖD’ün STK’lar arasındaki imajını güçlendirmesini temenni ediyorum. Sürekli kontak halindeyiz iki adayla. Hem kent kamuoyunu hem de üyelerimizi genel kurula davet ediyoruz. Genel kurulun bize olumlu yansıması olacağını umuyorum” ifadelerini kullandı."

İlimizin sembol kuruluşlarından KYÖD’ün seçimi 12 Haziran’da gerçekleştirilecek. Mevcut Başkan Didem Turan aday olmazken; derneğin Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İlbeyi Kılavuz ve KYÖD Başkan Yardımcısı Uğur Saral gazetemize adaylıkları hakkında konuştu.

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin 16. olağan genel kurulu ve seçimi 12 Haziran Pazar günü saat 11.00’de gerçekleştirilecek. 390 üyesi bulunan KYÖD’ün onursal üyelerle beraber yaklaşık 500 üyesi var. Mevcut Başkan Didem Turan aday olmazken Yrd. Doç. Dr. İlbeyi Kılavuz ve KYÖD Başkan Yardımcısı Uğur Saral adaylığını açıkladı. KYÖD’ün adayları Odanın Genel Sekreteri İlbeyi Kılavuz ve Uğur Saral gazetemize konuştu. Son derece iddialı olan adayların açıklamaları şöyle:

KILAVUZ, ‘ÇOCUKLUĞUM KYÖD’DE GEÇTİ’
Başkan adayı Dr. İlbeyi Kılavuz, gazetemize yaptığı açıklamada adaylığıyla ilgili konuştu. Kılavuz, “17 Mayıs 2022 itibari ile 12 Haziran’da yapılacak KYÖD Genel Kurulu ve yönetim seçiminde başkanlık adaylığımı açıklamış durumdayım. 1980 İzmit doğumluyum, babam Makine Mühendisi İbrahim Kılavuz KYÖD üyesi, ODTÜ-KYÖD okullarını da kuran KYÖV’ün kurucu üyesi ve Radyo KYÖD’ün kurucu üyesi olduğundan 1994 yılından beri ailem sayesinde KYÖD camiasının bir parçasıyım. Çocukluğum KYÖD’de geçti demek çok yanlış olmaz.  1996 yılında lise öğrencisi iken habitat çalışmaları ile de katkı koymaya gayret ettim. Kocaeli Anadolu Lisesi mezuniyetimden sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum” dedi.

“EKİBİN GÖRÜNÜR YÜZÜ”
Kendini tanıtmayı sürdüren Kılavuz, “Yüksek lisans ve doktoramı Kocaeli Üniversitesi’nde tamamladım. Halen Kocaeli Üniversitesi Ford Otosan İhsaniye Otomotiv MYO’da Dr. Öğretim Üyesi (Yrd. Doç. Dr.) olarak çalışmaktayım. 2014-2018 yılları arasında Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nde Yönetim Kurulu Üyesi, 2018-2021 arasında KYÖD Yönetim Kurulu Üyesi, 2021-2022 arasında KYÖD Genel Sekreterliği olarak görev aldım.  Evli ve 1 çocuk babasıyım. Derneğimizin kıymetini ve Kocaeli için değerini en iyi bilen, bu değerin artması için çalışmaya aday bir KYÖD gönüllüsü, güçlü ve üretken ekibimizin de kamuoyuna karşı görünür yüzüyüm” ifadelerini kullandı.

“MESLEKLERİN TEMSİLİNİ ÖNEMSİYORUZ”
Açıklamalarını sürdüren Kılavuz, “2022-2024 dönemi için üretken, dinamik ve katılımcı ekibimizle kurucumuz yüce Atatürk’ün açtığı yolda, laik, cumhuriyet değerlerine bağlı gençlerin yetişmesi için yolumuza devam etmek istiyoruz. Derneğimiz sıkıntılı günlerini geride bırakmaya çok yakın, bu aşamada gerekli motivasyonu sağlamış ekibimizle katılımcı ve ortaklaşa yönetim anlayışını benimsiyoruz. Yükseköğretim mezunu mesleklerden mümkün olduğunca her birinin temsiline özen gösteriyoruz. Diğer yandan kadınların toplumsal öneminin farkında olarak pozitif ayrımcılık yapmaya, kadınların sadece iş hayatında değil sosyal hayatta da eşit koşullara sahip olması için gerekli adımları atıyoruz” dedi.

HEDEFLERİNİ AÇIKLADI
KYÖD’ü sadece Kocaeli’de bilinen değil yurtiçi ve yurtdışında saygınlığı ile tanınır hale getirme amacımızın ilk adımları olarak Kocaelili olup şehir dışında yaşayan ve Kocaeli’de kalacağına, kentimize katkı sunacağına inandığımız öğrencilerin ihtiyacı olan burslar için derneğimiz ile gönül bağı olan mevcut yapıların motivasyonunu arttırarak bir araya getirmek, Kocaeli Akademik Odalar Birliği’ni daha aktif katkı sunmaya teşvik etmek, şehrin tarihi ile ilgili çalışmalar yapmak, tanınmış yazar, müzisyen ve mesleklerinde değerli kişileri misafir ederek İzmit merkezini öğrenci ve şehrin farklı bölgelerinde yaşayan vatandaşlarla tekrar buluşturmak, çağın gerektirdiği internet ve diğer teknolojik altyapıları tamamlayarak derneğin hem şehirdışı hem de yurtdışı üyelerinin aktif katılımını sağlamak, verilecek burs ve yapılacak diğer etkinlikler için kendisini finanse eden bir yapı oluşturmak öncelikli hedeflerimiz.

“GENÇLERLE BULUŞACAĞIZ”
Avrupa Birliği Projeleri, toplum yararına vakıflar, Kent Konseyi desteklerine başvuru yaptıklarını söyleyen Kılavuz, “Pandemi döneminde aksayan komisyon çalışmalarımızı hızlandıracağız, KYÖDSPOR’a katkılarımızı sunmaya devam edeceğiz. Varlığından ve yetiştirdiği öğrencilerden gurur duyduğumuz ODTÜ-KYÖD okulumuza olan ziyaretlerimizi, KYÖV ile olan temaslarımızı arttıracağız, İlimizdeki üniversiteler ile aktif ilişkilerde bulunup hedef ve proje odaklı olarak gençlerimizle buluşacağız. Başkan kimliğinden ziyade ekip ruhunun önemini bilen, emek yoğun süreçlerde aktif katkı koyabilecek çalışma arkadaşlarımız ile önümüzdeki yıllara olumlu izler bırakacağımızdan eminiz.  Kentimizin kıymetli sanatçıları, fikir insanları, sanayicileri, bilim insanları ile öğrenciler ve gençler arasında köprü oluşturup sağlam dostluk bağları kurmak, gönüllü katkıları arttırmak, geçmiş kuşakların bilgi ve tecrübelerini aktarmak ve bu aktarımı sürdürülebilir kılmak için emek yoğun çalışacak ekibimizle Kocaeli halkının gönüllerine, KYÖD üyelerinin oylarına talibiz” dedi.

SARAL: VERDİĞİMDEN FAZLASINI ALDIM
KYÖD’ün diğer adayı Uğur Saral ise “Hayatım boyunca onur duyarak üstlendiğim, keyif alarak çalıştığım ve başarıyla tamamlayarak sürecin gururunu yaşadığım birçok görevden bir tanesi de KYÖD’de geçirdiğim 4 yıllık yönetim kurulu üyeliği dönemimdir. Bu 4 yılda kentimize, ülkemize dokunan birçok projeye hayata geçirsek de bu güzel derneğin, Kocaeli’nin en güçlü sivil toplum kuruluşunun bizlere kattıklarını da asla es geçemem. Herkes kadar ben de maddi ve manevi olarak birçok katkıda bulundum fakat verdiklerimden çok daha fazlasını aldım. Bu 4 yıl boyunca yol arkadaşlığı yaptığımız Başkanımız Sayın Didem Turan ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarıma, KYÖD’e büyük emekleri olan tüm geçmiş dönem başkan ve yönettim kurulu üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

“BAŞKAN OLARAK TEMSİL ETMEK İSTİYORUM”
KYÖD’de 4 yıllık süre boyunca neler yaptıklarını da özetleyen Başkan Yardımcısı Uğur Saral, “Bu yolculukta yolumuzu KYÖD’ün tüzüğü belirledi. Bu tüzüğü öne alarak; çağdaş, laik, demokratik, kısaca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü içselleştirmiş bir çizgide, “Kocaeli için ne yapabiliriz?” sorusunu kendimize sorarak yol aldık. Önceliğimiz kentimiz, derneğimiz oldu. Çünkü KYÖD çatısı altındaki herkes KYÖD için vaktinden, işinden, ailesinden fedakârlık yaparak KYÖD adına çıkar gözetmeksizin çalışmıştır. 2018-2021 dönemi KYÖD Genel Sekreteri ve 2021-2022 dönemi KYÖD Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığım 4 yıllık yönetim kurulu üyeliğim sürecinde edindiğim bilgilerim ve kazandığım tecrübelerle şimdi de çok değer verdiğim KYÖD’ü başkanı olarak temsil etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“KYÖD’ÜN KENTİN KALBİ YAPACAĞIM”
Başkan adayı Uğur Saral son olarak “Derneğimizin çıtasını daha da yukarılara taşımak, hafızamızı diri tutarak KYÖD’ün 75 yıllık birikimlerinden güç alarak daha çok yüksek öğrenimli gençlere ulaşmak ve derneğimize taze kanlar kazandırmak için kentimizin sorunlarına çözüm getiren ve KYÖD’e yakışan projelere imza atabilmek için, çok daha fazla öğrenciye burs verebilmek için Cumhuriyete sadık gençleri KYÖD’ün güvenilir çatısı altında bir araya getirmek için KYÖD’e emeği olan tüm büyüklerimizle birlikte daha sık bir araya gelmek ve KYÖD’ü bu kentin kalbi yapmak için gençliğimin heyecanı ve enerjisiyle 12 Haziran 2022 Pazar günü yapılacak Genel Kurul’da KYÖD’ün yeni dönem başkanlığına aday olduğumu KYÖD üyelerine ve kamuoyunun bilgisine sunarım” diye konuştu.

‘SİYASETE GENÇLİK YILLARIMDA BAŞLADIM’
1985 İzmit doğumluyum. İşletme Bölümü Mezunuyum. Siyasette gençlik kollarında başlayarak ana kademe ve genel merkez yöneticilikleri yaptım. Gölcük Rotary Kulübünde başkanlığı ve bölge başkan yardımcılığı görevinde bulundum KYÖD’te 4 yıllık yönetim kurulu üyeliği döneminde 3 yıl genel sekreterlik ve halen başkan yardımcısı olarak görev yapıyorum.

TURAN: YENİ BİR HEYECAN GEREKİYOR
KYÖD’ün mevcut Başkanı Didem Turan da bir açıklama yaparak “2018 temmuz ayında başlamıştır KYÖD’de başkanlık dönemim. 2020’de pandemiye denk geldiği için genel kurul yapamamıştık. Pandemi yasaklarının kalkmasıyla 2020’de yapılan genel kurulda yeniden aday olarak süreci devam ettirdim. 4 yıllık macera artık benim açımdan başkanlık anlamında sona erdi. KYÖD’ün böyle bir geleneği var. O geleneği bir anlamda belki de olağanüstü süreç olduğu için değiştirdim. Sivil toplum örgütlerinden bu tarz görevler belli süreler yapılmalı, yönetimlerin yenilenmesi, yeni bir heyecan gelmesi gerekiyor. Sonuçta sivil tolum örgütlerinde bir anlamda kamu adına hizmet üretiyorsunuz. Bu hizmetin yeni arkadaşlara devredilmesi gerekiyor” dedi.

“TATLI BİR TELAŞ VAR”
Sözlerini sürdüren başkan Didem Turan, “Hem yönetim kurulunun içinden hem KYÖD’ün üyeleri içinden aday çıkması söz konusuydu. 20218 yılından bu yana yönetim kurulu üyeliği yapan iki arkadaşımız İlbeyi Kılavuz ve Uğur Saral bu noktada öne çıktılar. Tek bir aday da olabilirdi ama neden iki aday olmasın. Her iki adayla çalışmak isteyen üyelerimiz var. Dolayısıyla birkaç toplantı yaptık, bu durumu değerlendirdik. Arkadaşlarımız kendi yönetim kurullarımızı oluşturmak istiyoruz dediler.  İki dayın listesinde ortak arkadaşlar var. İkisiyle de çalışabiliriz dediler. Tatlı bir telaş var. STK’larda iki adaylı seçime gitmek örgüttü bazen kırılmalar yaratabiliyor aynı zamanda birden fazla aday olunca bir dinamizm de oluşuyor” diye konuştu.

2 ADAY SÜRECE OLUMLU KATKI VERECEK
Başkan Turan sözlerinin devamında “Bu sürecin hem üyelik anlamında hem yönetimi oluşturmak anlamında hareketli geçeceğini düşünüyorum. Sonuçta bir seçim yarışı var, üyeleri arayıp oy istiyorlar. Tatlı bir yürüyüş olmasını diliyorum. İki aday için centilmence bir süreç olmasını sürecin KYÖD’e yarar getirmesini, KYÖD’ün STK’lar arasındaki imajını güçlendirmesini temenni ediyorum. Sürekli kontak halindeyiz iki adayla. Hem kent kamuoyunu hem de üyelerimizi genel kurula davet ediyoruz. Genel kurulun bize olumlu yansıması olacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.