KYÖD YÖNETİMİ UĞUR MUMCU ANMA TÖRENİNDEYDİ
KYÖD YÖNETİMİ UĞUR MUMCU ANMA TÖRENİNDEYDİ

 

KYÖD YÖNETİMİ UĞUR MUMCU ANMA TÖRENİNDEYDİ

24 Ocak 1993 ‘de arabasına yerleştirilen bomba ile katledilen aydın gazeteci – yazar Uğur Mumcu’nun öldürülmesi aynı zamanda Cumhuriyet tarihimizin en karanlık tarihi olmuştur.

KYÖD Başkanı Didem Turan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı anma töreninde, diğer İzmit merkezli STK’lar buluştu. ADD’nin okuduğu basın bildirisinde 24 Ocak’da yaşadığımız hüzün dile getirildi.

Saygı Duruşunda dile getirilen basın duyurusunda onun katlediliş nedenleri ve Uğur Mumcu’nun sağlığı döneminde sağladığı kazanımlar anlatıldı;

“SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ”

Uğur Mumcu üniter yapımızı tehdit eden PKK’nın, ABD ve İsrail yörüngesinde taşeron bir örgüt olduğunu belgeleriyle açıklıyordu. Tarikat ve cemaat yapılanmalarının gelecekte Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik yapısı için ne büyük tehditler oluşturacağını önemle vurgulamıştır. Kısacası emperyalizmin tetikçilerini teker teker ispatlarıyla deşifre etmiştir. Uğur Mumcu’yu içimizden çekip almalarının temel nedeni buydu. Uğur Mumcu’yu ve 24 Ocak 2001’deki kanlı pusuda öldürülen Ali Gaffar Okan’ı ve tüm devrim şehitlerimiziz saygı ve minnetle anıyoruz.”