LEYLA ATAKAN ve ARKADAŞLARI KYÖD’de ANILDI...
LEYLA ATAKAN ve ARKADAŞLARI KYÖD’de ANILDI...

LEYLA ATAKAN ve ARKADAŞLARI KYÖD’de ANILDI...
10 Şubat PAZAR Saat:15.00
Kyöd Tesisleri
Unutulmaz Belediye Başkanı Leyla Atakan, Meclis Üyeleri İsmail Kolaylı, Abdurrahman Yüksel ve Feridun Özbay, ölümlerinim 48’inci yıl dönümünde  KYÖD’de anıldı.  

Türkiye’nin tek dereceli seçimle seçilen ve ilk kadın belediye başkanı olan İzmit Belediyesi eski Başkanı Leyla Atakan, diğer çalışma arkadaşları ile beraber, Gölcük’te 1971 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti.  Merhumların  48’inci ölüm yıldönümü nedeniyle Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde KYÖD’de bir anma töreni gerçekleşti.  Programda kent büyükleri, Leyla onlarla ilgili anılarını anlattı. Atakan’ın kente yaptığı önemli katkılar anlatılırken, Atakan’ın ilk kadın belediye başkanı olarak yaptığı projelerle yad edildi.

YOĞUN KATILIM

KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen anma programına KYÖD Başkanı Didem Turan, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, DP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nail Baki, Biz İzmitiz Platformu Başkanı Hüseyin Erol, ÇYDD Kocaeli Şube Başkanı Meral Dönmez, Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, CHP Kocaeli eski Milletvekili Kenan Akman, İzmit Belediyesi eski Başkanı Erol Köse, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

KADINLAR İÇİN ROL MODEL

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren KYÖD Başkanı Didem Turan, “Leyla Atakan benim ve benim gibi tüm kadınlar için rol modeldir. Leyla Atakan, 1960’lı yıllarda biçki dikiş kursları düzenlemiş, Verem Savaş Derneği açmıştır. Kentin ilk kadın siyasi parti il başkanıdır. Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanıdır. Kendisine şükran duyuyoruz. Umarım bu dönemde de kadın siyasi adayları yapacağı işlerle bundan sonraki dönemde anarız. Bugün aramızda Leyle Atakan’la çalışmış yöneticilerimiz var” ifadelerini kullandı.