MÜKEMMELLİK YOLUNDA KYÖD

MÜKEMMELLİK YOLUNDA KYÖD 

REŞAT KEÇECİ YAZDI 
KYÖD Kurucu Üyesi ve Önceki Dönem Başkanı 

MÜKEMMELLİK YOLUNDA KYÖD 

“ İzmit’i bırakıp da İstanbul’ a gittik mi, okumak için, birbirimizi görememenin acısı çökerdi yüreğimize. Haftada bir bile bir araya gelemezdik. Buluşmalarımız yine büyük tatillerde ve İzmit’te olurdu. O zamanlar Halkevi olan sonraki yıllarda lokanta olarak kullanılacak olan salonda oturur ve koca bir eğitim devresindeki ayrılıklarımızın acısını çıkarırdık ‘’, diye anlatıyor, 1947’lerin İzmit’inde bir avuç yüksek öğrenim genci... 

Zaman akıp geçer, çok partili döneme henüz geçilmiştir. Gönüllerindeki kültür aşkını, İzmit’ in sosyal dokusuna aşılamak isterler. Bıkmadan ve yeni projeler üretme sancısı içinde, düzenli olarak bir araya gelmeye başlarlar. Farkında olmadan KYÖD oluşur. 

O zamanki adıyla, Yüksek Tahsil Talebe Derneği, Kocaeli Yüksek Tahsil Talebe ve İzmit Lisesinden yetişenler derneğine dönüşür. 1947’lerde ilk kurucular Orhan Demirağacı, Nihat Türer, Kemal Koç, Behçet Turantepe, Necmi Onur, aralarından Orhan Demirağacı’yı başkan seçerler. Çağdaş, Atatürkçü, Laik ve Demokrasiyi, yüreğinde ve çalışmalarında ilke edinerek, halkla bütünleşmenin güzel örnekleri verilir. Hazırlanan tiyatro oyunları köylere götürülür. Kütüphaneler açılır. Atatürk büstleri dağıtılır. Kültürel ve tarımsal amaçlı bilgiler köylere ulaştırılır. Okullar onarılır, pişmaniye şenliğinin temelleri atılır. Adı sonradan Fındıkzade Öğrenci Yurdu olarak anılacak olan , İstanbul’ daki öğrenci yurdu için kampanyalar başlatılır. 

Takvimler 12 Mart 1971’ i gösterir. Türkiye’nin yeniden gündemine oturan anti demokratik ortam sonrası, ne yazık ki, yeşil İzmit’te, aydın gençlerin yeşerttiği ve yücelttiği dernek, zorunlu olarak tekrar kapanır. 

Ülkedeki siyasi çalkantıların durulduğu 1974 yılında, derneğin yeniden kurulması için, ilk adım atılır. 60’lı yılların gençleri, 1975 yılında, bu kez mezunlar olarak, aralarına halen okumakta olan öğrencileri de alarak, derneği kurarlar. 

Ancak 12 Eylül 1980 muhtırasının antidemokratik yasaları, bütün sivil toplum kuruluşları gibi, bir kez daha KYÖD’e yaşam hakkı tanımaz. Fakat yılmak ve yıkılmak yoktur, mutlaka olacaktır ve başarılacaktır… Kollar sıvanır, çalışmalara başlanır. Bu kez eşler ve torunlar da katılır. 13 Ocak 1993 tarihinde KYÖD, üçüncü ve bir kez daha , mezunlar derneği olarak tekrar doğar. Başkanlığa Cemal Badem getirilir. Çalışmalar sırasında, o zamanki Vali Kemal Nehrozoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’in büyük katkılarını unutmamak gerekir.