"LEYLA HANIM" FİLMİNİN ÇEKİMİ BAŞLADI
"LEYLA HANIM" FİLMİNİN ÇEKİMİ BAŞLADI

 

LEYLA ATAKAN’IN HAYATINI KONU ALAN ‘LEYLA HANIM’ FİLMİNİN ÇEKİMİ BAŞLADI

kyodkocaeli 

Türkiye'nin tek dereceli seçimle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı 'Leyla Hanım' belgesel filminin çekimleri başladı. Platoya giderek çekimleri yerinde ziyaret eden İzmit Belediye Başkanı "Çekimler harikulade bir şekilde devam ediyor" diyerek; teknik ekip ve oyunculara memnuniyetini bildirdi.

Yapımcılığını İzmit Belediyesi’nin üstlendiği “Leyla Hanım” filminin çekimi başladı. Cumhuriyetin sembol kadınlarından biri olarak tarihte iz bırakan Leyla Atakan’ı Özge Borak canlandırıyor. Leyla Atakan, Türkiye’de doğrudan seçilen ilk kadın belediye başkanı olarak 1968 yılında İzmit Belediye Başkanı seçildi ve halen başarısıyla anılmaktadır.

Senaristliğini ve yönetmenliğini İlke İşisağ’ın, senaryo danışmanlığını Gani Müjde’nin, idari yapımcılığını Koral Altın’ın ve yapımcılığını İzmit Belediyesi’nin üstlendiği Leyla Hanım filminin çekimleri başladı. İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle hayata geçirilecek. 

Cumhuriyetin sembol kadınlarından biri olarak tarihte iz bırakan Leyla Atakan’ı ünlü oyuncu Özge Borak canlandırırken, Beyti Engin, Serhan Arslan, Bekir Aksoy, Devrim Nas, Anıl Taşezen, Barış Kıralioğlu, Belma Canciğer, Aylin Aras ve Manga grubunun solisti Ferman Akgül filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Seçimlerdeki başarısıyla Türkiye’de doğrudan seçilen ilk kadın belediye başkanı olarak 1968 yılında İzmit Belediye Başkanı olarak göreve başlayan ve 11 Şubat 1971 tarihinde geçirdiği trafik kazansında üç meclis üyesi yol arkadaşı ile birlikte hayatını kaybeden Leyla Atakan’ın hayatının derinliklerine odaklanacak olan dökü – drama türündeki film, İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğünde organize edilecek özel bir gösterim ile izleyici karşısına çıkacak. 

#izmitbelediyesi #fatmahürriyetkaplan #leylaatakan #film #sinama #sanat