‘SON ENSTİTÜLÜLER’ FİLMİNİN GALASI İLGİ TOPLADI
‘SON ENSTİTÜLÜLER’ FİLMİNİN GALASI İLGİ TOPLADI

 

YAPIMCI TAŞKIN YAMEN İLE BİRLİKTE ‘SON ENSTİTÜLÜLER’ BELGESELİ İZLENDİ. 

kyodkocaeli 

‘Son Enstitülüler’ filmi yapımcısı ve yönetmeni Çağatay Taşkın  Yamen ; " Köy enstitüleri devam etseydi, bugün domatesi taneyle alıyor olmazdık.”

Süleyman Demirel Kültür Merkezi, KYÖD ve Eğitim-İş Kocaeli 1 Nolu Şube üyelerinin bir araya geldiği etkinliğe sahne oldu. Etkinlik kapsamında köy enstitülerinin hizmet verdiği döneme ait resim sergisi katılımcıların ziyaretine sunuldu ve ‘Son Enstitülüler’ isimli belgesel filmi katılımcılara izletildi. Resim sergisi sonrası katılımcılar tiyatro salonuna geçerek, yapımcılık ve yönetmenlik koltuğunda Çağatay Taşkın Yamen’in oturduğu ‘Son Enstitülüler’ isimli belgesel filmi izlediler. Program sonunda Eğitim-İş 1 Nolu Şube Başkanı Sadri Mutlu ve KYÖD Başkanı Didem Turan, filmin yönetmeni Çağatay Taşkın Yamen’e hediyelerini sundular, kendisine teşekkür ettiler.

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) ve Eğitim-İş Kocaeli 1 Nolu Şube üyeleri, köy enstitülerinde eğitim görmüş olan insanların yaşadıklarını anlattığı ‘Son Enstitülüler’ belgesel filmi birlikte izlediler. Köy enstitülerinin ne tür hizmetler verdiğine, insanlara neler kattığına ve kapatılma süreçlerine yönelik bilgilerin yer aldığı programda Serdar ve Meltem Sönmez çiftinin çizimlerinin de yer aldığı resim sergisi ziyaretçilere açıldı.

“KÖY ENSTİTÜLERİ CUMHURİYET İNSANININ AYDINLANMASI İÇİN KÖYLERE KADAR ULAŞTIRILAN BİR PROJEYDİ.

KYÖD Başkanı Didem Turan programda ilk söz alan isim oldu. Başkan Turan konuşmasında, “Köy enstitüleri cumhuriyet insanının aydınlanması için köylere kadar ulaştırılan bir projeydi. Keşke daha uzun sürebilseydi ama bugün burada da göreceğiz ki faaliyetlerine son verildi. İzleyeceğimiz belgesel filmin ortaya çıkmasına emek vermiş olan sevgili Çağatay Yemen'e çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM-İŞ 1 NOLU OLARAK KOCAELİ'DEN BAŞLAYACAK OLAN BİLİMSEL AYDINLANMAYA ÜLKEYE YAYACAĞIZ.”

Eğitim-İş Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Sadri Mutlu konuşmasında bilim enstitüsü ifadesini kullandı ve “Köy enstitüleri, 600 yıl boyunca ihmal edilmiş olan bir Anadolu, her ne kadar cumhuriyet ilan edilmiş olsa da okur-yazarlık oranı düşük ve nüfusun yüzde 80'i köylerde yaşarken kurulmuş olan kurumlardan bahsediyoruz. O dönemin şartlarında önemi 14 bin köy enstitüleri öğretmeni Anadolu’ya dağılıyor. O gün ki şartlara bakarak bugün bilim enstitüleri kurulmalı. 1940 - 1954 yılları arasında nasıl köy enstitüleri Anadolu’da aydınlanmayı başlattıysa bugün Eğitim-İş 1 Nolu olarak Kocaeli'den başlayacak olan bilimsel aydınlanmaya ülkeye yayacağız.” dedi.

BİZ KÖY ENSTİTÜLERİNİN SON YILLARINI YAŞAMIŞ OLAN SAYILI İNSANLARIZ,  İYİ Kİ ÇEKMİŞİZ

‘Son Enstitülüler’ filmi izlendikten sonra sahneye çıkan ve katılımcılara seslenen filmin yapımcısı ve yönetmeni Çağatay Taşkın Yamen, “Köy enstitüleri devam etseydi, bugün domatesi taneyle alıyor olmazdık. Bu belgeseli iyi ki çekmişiz çünkü bu belgesel içerisinde yer alan birçok insan bugün hayatını kaybetmiş durumda. Biz köy enstitülerinin son yıllarını yaşamış olan sayılı insanlarız.” ifadelerine yer verdi.

#köyenstitüleri #köyenstitüsü #sonköyenstitüsü #köyenstitüleri81yaşında #çağataytaşkınyeamen #kyöd #kyod #kyödkültürsanat #kyodkultursanat #kyod_stk #kyöd_75inci_yıl