UĞUR MUMCU SAYGIYLA ANILDI - KOCAELİ STK'lar BASIN DUYURUSU
UĞUR MUMCU SAYGIYLA  ANILDI - KOCAELİ STK'lar BASIN DUYURUSU

Değerli Yurtseverler

Uğur Mumcu, Musa Anter'in 20 Eylül 1992'de öldürülmesinden sonra kaleme aldığı "Dipsiz Kuyu" başlıklı yazısında söyle diyordu: ‘’Ortadoğu, emperyalizmin kol gezdiği, terör örgütleriyle çeşitli istihbarat örgütlerinin kanlı ve kirli oyunlar oynadığı karanlık bir dipsiz kuyudur. Bu karanlık ve dipsiz kuyuda cinayetler birbirini izler. Halk deyişi ile Ortadoğu'da 'Kimin eli kimin cebindedir' bilinmez. Kim, kimi, neden öldürüyor? Bu soruların yanıtlarını anında bulmanın olanağı da yoktur. Olaylar yıllar sonra aydınlanır. O da bir kısmı."

Türkiye basın tarihinde haberleri, yazıları, araştırma dosyaları ve kitaplarıyla büyük bir iz bırakan gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin üzerinden bugün tam 29 yıl geçti.

Uğur Mumcu neden katledildi ? Bu sorunun yanıtını: ülkemizde  1988 yılından 1999 yılına kadar devam eden  bir seri suikastlar zincirinde aramak gerekir. Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı'nın katledişlerindeki  temel karekteristik  özellik  her birinin  özgür düşünceyi savunan laik aydınlar ve bilim insanları olmalarıdır. Elbetteki Uğur Mumcu bu cinayetler  sarmalınn en önemlilerinden biridir.

Cünkü Uğur Mumcu : 24 Ocak 1980 kararlarının demokratik bir düzende yürütülemeyeceğini, ekonomik diktatörlük manifestosu olan bu kararların ardından siyasi diktanın geleceğini görmüştü. 12 Eylül düzeninin Türkiye’nin kuruluş felsefesinin, Atatürk ilkelerinin tasfiyesini amaçladığını,  sözde Atatürkçü söylemlerin arkadan gelecek olan işbirlikçi teokratik diktayı maskelemeye yönelik olduğunu biliyordu.

Gazeteciliğin, halkın sağlıklı bilgi alma, kamuoyunun özgürce oluşmasına katkı verme sorumluluğunu taşımak olduğuna inandı. Yaşamı boyuncu bunun kavgasını verdi. Demokratik düzeni çürüten, halkı sömüren tarikat, siyaset, ticaret sarmalını, hazineyi soyan hayali ihracatçıları, silah kaçakçılarını, iktidar sahiplerince kollanan mafya düzeninin gerçek yüzünü halka sundu. Birbirinin zıddı politik söylem aktörlerinin arkasındaki aynı merkezleri teşhir etti.

Ne diyordu Mumcu:“Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar cumhuriyete karşı ayaklanacaklar.” Ne kadar haklı cıktı değil mi?.

Suikastın üzerinden 29 yıl geçmesine  karşın ne yazık ki 24 Ocak 1993'teki Uğur Mumcu Suikastı, diğer suikastlar ve birçok kanlı eylem gibi hâlâ tam olarak  aydınlanmadı.

Operasyon çerçevesinde birçok insan yakalandı. Davada cinayetten  üç sanığa ceza verildi ama olayın arkasındaki gerçek azmettiriciler hiçbir zaman bulunamadı. 

Bugün bizler için Uğur Mumcu adı; Tam Bağımsız bir Türkiye özleminin, antiemperyalist duruşun, dürüst ve onurlu gazeteciliğin, insanca bir mücadelenin, korkusuzca yazmanın, gericiliğe ve yobazlığa karşı duruşun, laiklik ve demokrasi mücadelesinin bir simgesidir.

Bugün bizler için Uğur Mumcu adı; Demokrat Laik Cumhuriyetçi Atatürkçü, emekten hak ve özgürlüklerden yana bir kişiliğin sembolüdür. O nedenle Uğur Mumcu'yu yaşatmak, onu unutmamak, unutturmamak bir yurtseverlik, bir insanlık borcudur. Ona sahip çıkmak, onu anlamaya çalışmak, yaşamı boyunca üstlendiği misyonu gelecek kuşaklara aktarmak bizim asli görevlerimiz arasında olmalıdır,

24 Ocak günü ayı zamanda Uğur Mumcu gibi gericiliğe bölücülüğe karşı mücadele ederken katledilmiş Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok,  Ahmet Taner Kışlalı ve yıllar sonra bir 24 Ocak günü katledilen   Gaffar Okkan’ın da saygıyla şükranla yad edileceği  gündür. Onlar bedenen yok edilseler bile  bugün düşünceleriyle yüreklerde mücadelelerde yaşamaya devam ediyorlar.Her birine minnetarız.Saygı ile anıyor selamlıyoruz. Düzenleme kurulunda yer alan aşağıda ismini sayacağım kuruluşlar olarak tüm katılımcı yurtseverlere Siyasi parti  sivil toplum örgütleri yönetici ve temsilcilerine bugün burada oldukları için teşekkür ediyoruz.

* KOCAELİ YÜKSEK ÖĞRENİM DERNEĞİ

* KOCAELİ GAZETECİLER CEMİYETİ

* ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEKLERİ İZMİT YAHYAKAPTAN DERİNCE GEBZE GÖLCÜK KARAMÜRSEL KÖRFEZ ŞUBELERİ

* ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞI KOCAELI ŞUBESI

* EĞİTİM iŞ SENDİKASI KOCAELİ 1.NOLU ŞUBE

* BİRLEŞİK KAMU İŞ FEDERASYONU İL BAŞKANLIĞI 

#ugurmumcu #uğurmumcuyusaygıylaanıyoruz #uğurmumcuparkı 

#ugurmumcuölümsüzdür #ugurmumcu #uğurmumcuyusaygıylaanıyoruz 

#uğurmumcuparkı #ugurmumcuölümsüzdür #UğurMumcu #KaranlıgaBirMumYak 

#UgurMumcu #UgurMumcuÖlümsüzdür #BirMumYak #AdaletveDemokrasiHaftası 

#aydınlarımızyaşıyor